آموزشگاه آپادانا

مرکز آموزش دوره های مهندسی پزشکی

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 041−33369052−54

       تعمیر و عیب یابی سیالیتیک12

 

 این دستگاه بعنوان منبع نوری در حین اعمال جراحی بکار میرود و تفاوت چراغ سیالیتیک با لامپ معمولی در این است که چراغ سیالیتیک سایه ایجاد نمی کند در حین عمل جراحی پزشک باید دید یکنواختی نسبت به ناحیه تحت جراحی داشته باشد. در طول عمل جراحی امکان دارد شانه و یا دست پزشک در مقابل چراغ سیالیتیک قرار گیرد و سایه ایجاد کند بنابراین چراغ سیالیتیک باید این قابلیت را داشته باشد که حداقل سایه را ایجاد کند.

  

 

در صورتی که بر روی یک قسمت سایه بیافتد منجر به بروز خطای دید در پزشک می شود. این نوع چراغ قادر است برای مدت طولانی جهت تابش به کار رود بدون اینکه ایجاد گرمای بیش از حد کند و یا اینکه موجب ناراحتی و یا خشکی بافت در ناحیه جراحی گردد. این دستگاه به صورت یک یا چند قمر وجود دارد درون هر قمر چند شعله وجود دارد. یکی دیگر از مواردی که در طراحی لامپها در نظر می گیرند,گرمای رنگ نور میباشد که با واحد کلوین (K)معین میگردد. نور خورشید در هنگام ظهر گرمای رنگی درحدود (K5000-6000) دارد.محدوده ی قابل قبول برای لامپهای اتاق عمل (K3500-6700)میباشد. متناسب با هر نوع عمل جراحی خاص، شدت روشنایی و سطح روشنایی خاصی مورد نیاز می باشد. این دو پارامتر در چراغهای و قطر میدان Lux مختلف، با دو مقدار شدت روشنایی بر حسب روشنایی بر حسب سانتیمتر بیان شده و براساس استانداردهای مختلف در شرایط خاصی بدست می آیند.

 

مهمترین ویژگیهای یک چراغ اتاق عمل را می توان بصورت زیر بر شمرد:1- برخورداری از نور کافی، متناسب با هر نوع عمل جراحی. 2- برخورداری از نوری مشابه با نور روز 3- ایجاد نور سرد با استفاده از فیلترهای نوری مناسب. 4- قابلیت نفوذ نور در عمق منطقه عمل. 5- ایجاد حداقل سایه در منطقه عمل 6- بهداشتی بودن محیط چراغ. 7-سادگی ساختار و سهولت تنظیم چراغ. 8- داشتن تنوع و مدولار بودن لایت هد برای بدست آوردن مناسبترین شدت روشنایی و اندازه منطقه.

 

نحوه عملکرد چراغ سیالیتیک:

لامپهای بکار رقته بطور عمومی لامپهای هالوژن-تنگستن یا زنون میباشند که لامپهای زنون از قیمت بالاتری برخوردار بوده ولی در وات مصرفی نور یکسان تابش بیشتری را دارا میباشند.در بعضی از مدلهای چراغهای اتاق عمل یک لامپ بصورت ذخیره تعبیه گردیده است که در صورت ایجاد مشکل برای لامپهای در حال کار بطور خودکار جایگزین لامپ معیوب میگردد. عملکرد دستگاه به این صورت است که نوری که تابیده می شود در پشت لامپ به یک صفحه رفلکتور برخورد می کند و منعکس می شود، حتما باید جهت این نورهای بازتابیده باهم موازی باشند. میزان تابش این چراغ بر اساس واحد lux است چراغهای اتاق عمل همچنین دارای قابلیت حذف سایه توسط صفحات انعکاس دهنده میباشند وکلیه لامپها داری خاصیت فکوس با بیشترین تابش در نقطه ی مورد نظر میباشد.این خاصیت این امکان را به ما میدهد که بدون تغییر لامپ محدوده ی(inch10-120)را بانسبت تابش یکسان روشن نماییم.

 

 

ایجاد نور سرد با استفاده از فیلترهای نوری مناسب:

   در عملهای جراحی و بخصوص عملهای طولانی، کاهش عمده حرارت در اطراف سر و گردن جراح و نیز در منطقه عمل ضروری می باشد. حداکثر افزایش دما در اطراف سر جراح و منطقه عمل بر اساس استانداردهای خاص تعیین گردیده است. بطور کلی ساختمان اپتیکی یک چراغ اتاق عمل متشکل از لامپ هالوژن (که طیف وسیعی از نور ایجاد می کند)، یک رفلکتور(جهت بازتاب نور و فیلتر IR مرئی ونمودن قسمتی از نورهای ناخواسته و یک فیلتر فرو سرخ (در (مسیر نورهای بازتاب شده از رفلکتور) می باشد. بمنظور بدست آوردن کیفیت مناسب نور در یک چراغ سیالتیک ترکیب مناسبی از هر سه پارامتر فوق ضروری است. در واقع هدف ایجاد یک نور مشابه نور آفتاب(سفید متمایل به زرد کمرنگ) و بدون حرارت(نور سرد) است. بسیاری از چراغهای سیالتیک موجود تنها یک مرحله فیلتراسیون (در خروجی) دارند این امر باعث محدودیت IR رفلکتور و یا در فیلتر تشابه نور چراغ با نور آفتاب (گرایش به نور سبز و یا آبی) و یا افزایش حرارت (گرایش به نور قرمز یا سفید)خواهد شد.بر این اساس تنها در چراغهای سیالتیک با تکنولوژی اپتیک بالا، با دو مرحله فیلتر کردن نور گرم، نور سرد و در عین حال مشابه با نور آفتاب بدست می آید. نهایتاً نسبت مقدار روشنایی ایجاد شده به کل توان نورانی جذب شده (Lumimous در واحد سطح که تحت نام راندمان روشنایی نشان داده می شود، نشان دهنده Lm/w و با واحد Efficiency) . میزان سرد بودن نور می باشد.

 

 

اجزای چراغ سیالیتیک:

1. یک یا چند قمر نورانی

 

2.بازوهای مکانیکی اتصالی(این بازو ها قادرند حرکت عمودی و دایره ای قمر ها را انجام دهند.

3.ولوم مکانیکی:با چرخاندن این ولوم همه شعله های درون قمر به طور همزمان در جهات مختلف حرکت می کنند.بر روی شعله ها یک پیچ رگلاژ وجود دارد که همه شعله ها را تنظیم می کند.این ولوم برای کنترل زوم و کانون نوری چراغ است.

۴.فیوز باکس

5.ترانس کاهنده:این ترانس نور چراغ را به صورت ۵۰-۵۰ تنظیم می کند به این صورت که نیمی از لامپ ها با انتخاب دستی با نور بیشتر و نیمی با نور کمتر هستند.

6.کلید

 

 

 

 

on.off 7.در برخی از مدل های چراغ سیالیتیک ولوم دیمر(DIMER )مشاهده می شود،این ولوم وظیفه کنترل روشنایی و نور لامپ را بر عهده می گیرد.  

 

 

ایرادات رایج چراغ سیالیتیک :

 

1.قرار دادن انگشت بر روی چراغ سیالیتیک منجر به ۲ ایراد می شود:۱٫بر روی چراغ لکه ایجاد می شود که در نهایت این لکه در حین عمل جراحی ایجاد سایه می کند.

2.عمر لامپ کاهش می یابد به جهت اینکه اثر انگشت حاوی سدیم است زمانی که لامپ داغ شود با هالوژن واکنش میدهد و در دراز مدت لکه هایی بر روی لامپ ایجاد می شود که فیلامان لامپ را کاهش داده و بعد از مدتی لامپ با کوچکترین ضربه می شکند.

3.قطع و یا اتصال کوتاه مسیرهای ارتباطی الکتریکی یا الکترونیکی که در اثر حرارت ناشی از نور لامپ یا عبور جریان بیش از حد از این مسیرها بوجود میآید.

4.معایب مربوط به منبع تغذیه که به اشکال مختلف مثل سوختن ترانس, دیود ویا ایراد در قطعات دیگر بروز میکند.

5.زمانی که با زدن کلید on off دستگاه روشن نشد احتمال دارد رله دستگاه آسیب دیده باشد.

6.برای تست گرمای خارج شده از لامپ باید دست خود را جلوی چراغ دستگاه بگیریم و حرارت ایجاد شده ازآن را چک کنیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی پر طرفدار

متخصص تجهیزات پزشکی دانلود رایگان کتاب تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی الکترو شوک فیلیپس ایراد یابی تجهیزات پزشکی دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی الکتروشوک zoll بدن آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی در زنجان مهندسی پزشکی گرایش بالینی رشته تصویربرداری پزشکی دانشگاه آزاد تعمیر روتور میکس بازار یابی تجهیزات پزشکی تعمیرات برد های پزشکی اتوکلاو در تبریز مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک بازار کار مهندسی پزشکی بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی الکترو شوک schiller جرمگیر صندلی درآمد تعمیرات مانیتورینگ بیمار تعمیرات میکروسکوپ درتبریز اصطلاحات پزشکی تعمیر و نگهداری و بهینه‌سازی طراحی و ساختسیستم‌های اندازه‌گیری پزشکی و بیمارستانی تعمیرات فشار سنج فناوري تصويربرداري پزشكي ECG شیلر تعمیر پالس اکسی متر دوره های رشته مهندسی پزشکی انجمن مهندسی برق و الکترونیک آموزش تعمیر تجهیزات دندانپزشکی در تبریز گرم کردن خون استاتیک الکترو شوک فیزیو کنترل ابزارهای پزشکی تعمیر تجهیزات پزشکی در کرمانشاه زمینه کار مهندس پزشکی اندازه گيری اندازه‌گیری تعمیر پمپ سرنگ اشعه ی کاتد جزوات تجهیزات پزشکی برنامه آموزشی میکروسکوپ تجهیزات شبکه عصبی پزشکی انجمن ملی مهندسان کویترون تعمیر فشار سنج رز مکس مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال اتوسکوپ تعمیرات تجهیزات تصویربرداری پزشکی دانشگاه صنعتی سهند بیومتریال پشتیبانی دوره خرید و فروش تجهیزات پزشکی تجهیزات پزشکی تصویربرداری تصویربرداری پزشکی هسته ای تعمیر تجهیزات پزشکی در تبریز دوره کارآموزی مهندسی پزشکی دوره تجهیزات پزشکی تبریز زمينه‌هاي پزشكي و مهندسي خرید تجهیزات نصب و راه اندازی تجهیزات پزشکی مهندسی مجدد تعمیرات تخصصی اثرات بيومتريال تعمیرات دی سی شوک در تبریز تعرفه تجهیزات پزشکی
  • آزمایشگاهی
  • دندانپزشکی
  • پزشکی

معرفی سل کانتر

پنج شنبه , شهریور 16 1396
1149

هدف از تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1338

تعمیرات تجهیزات آزمایشگاه صنعتی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1330

معرفی سل کانتر

پنج شنبه , شهریور 16 1396
1149

هدف از تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1338

تعمیرات تجهیزات آزمایشگاه صنعتی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1330

معرفی سل کانتر

پنج شنبه , شهریور 16 1396
1149

هدف از تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1338

تعمیرات تجهیزات آزمایشگاه صنعتی

دوشنبه , شهریور 06 1396
1330