خانه » مهندسی پزشکی » آشنایی با الکتروشوک
10 اردیبهشت 1398

آشنایی با الکتروشوک

آشنایی با الکتروشوک

دستگاه الکتروشوك یا دفیبریلاتور از دستگاههاي پایه پزشکی می باشد که وجود آن در تمام بخش هاي بیمارستانی، کلینیک ها، درمانگاه ها و آمبولانس ها واجب است. از این دستگاه براي اعمال یک شوك الکتریکی قوي به بیمارانی که قلب آنها به دلیل آریتمی ازکار افتاده باشد به کار میرود. شوك الکتریکی اعمال شده به قلب در برخی موارد باعث بازگشت ریتم قلبی به حالت اولیه می شود. (آشنایی با الکتروشوک)

انواع دستگاههاي الکتروشوك براساس شکل موج

این دستگاه ها بر اساس موجی که ایجاد می کنند به دو گروه مونوفازیک و باي فازیک تقسیم می شوند:

دستگاه مونوفازیک: جریان الکتریکی را در یک جهت به قلب ارسال می کنند. این دستگاه ها در حال حاضرمنسوخ شده اند و باید با دستگاه هاي باي فازیک جایگزین شوند چون اثر بهتر باي فازیک ها ثابت شده است.

دستگاه بايفازیک: جریان الکتریکی را در دو جهت (رفت و برگشت) به قلب ارسال می کنند.
در دستگاه هاي بايفازیک در دو مرحله جریان الکتریکی انتقال می یابد، ابتدا در یک مسیر جریان می یابد سپس به صورت بالعکس برمیگردد و در حقیقت جریان الکتریسته به صورت دو طرفه در طی دو فاز بین پدال ها به جریان در میآید. دستگاه هاي بايفازیک با مقدار انرژي کمتر نسبت به منوفازیک داراي اثر بخشی بیشتر می باشند، در این دستگاه ها با کاهش انرژي تا حد 50% همان اثرات درمانی یا بیشتر از آن نیز کسب میشود.

نتایج تحقیقات نشان داده اند که میزان انرژي بالا در حین شوك دادن، ممکن است باعث آسیب سلولهاي قلب شود. با توجه به اینکه میزان انرژي مورد نیاز در دفیبریلاتورهاي بايفازیک کمتر از منوفازیک میباشد، بنابراین خطر صدمه به سلولهاي قلبی و اختلال عملکرد قلبی بعد از احیاء کاهش می یابد.

آشنایی با الکتروشوک

انواع دستگاههاي الکتروشوك

  • دستگاه الکتروشوك خارجی External
  •  دستگاه الکتروشوك داخلی Internal

کاربرد کلیدهای روی دستگاه الکتروشوک

1- سوئیچ انتخابی مُد کاری دستگاه

این سوئیچ برای انتخاب مد کاری دستگاه در حالت‌های، Monitor (مانیتور)، DEFIB (شوک) و Pace Maker (پیس‌میکر) می‌باشد.

2- دکمه شوک (SHOCK)

با فشردن دکمه SHOCK، مقدار شوک انتخابی توسط دستگاه تخلیه خواهد شد؛ که در صورت استفاده از پدهای مولتی فانکشن، دکمه شوک روی پانل عمل خواهد کرد و در صورت استفاده از پدال‌های اکسترنال باید دو دکمه نارنجی رنگ تعبیه شده روی قسمت جلویی پدال‌ها را بطور همزمان فشرد.

3- سوئیچ تنظیم میلی‌آمپر خروجی پیس‌میکر (Pacer Out Put MA)

در مد کاری پیس‌میکر، این سوئیچ مقدار جریان تحویلی به پدهای مولتی فانکش را تنظیم می‌کند که مقدار عدد آن بر روی صفحه مانیتور قابل رؤیت است.

4- سوئیچ تنظیم ریت خروجی پیس‌میکر (Pacer Out Put Rate PPM)

در مد کاری پیس‌میکر، این سوئیچ مقدار ریت خروجی دستگاه را تنظیم می‌کند که مقدار عددی آن بر روی صفحه مانیتور قابل رؤیت می‌‌باشد.

5- دکمه انتخاب نوع لید (LEAD) ECG

با فشار دادن این دکمه نوع لید انتخابی برای مانیتورینگ بر حسب نوع کابل مورد استفاده قابل دسترسی می‌باشد که به ترتیب زیر می باشد:

  • I
  • II
  • III
  • AVL
  • AVF
  • AVR
  • PADS

6- نشانگر شارژ دستگاه
هنگامی که دستگاه به برق شهر وصل باشد، نشانگر شارژ دستگاه روشن خواهد شد که اگر در حالت نارنجی رنگ باشد، دستگاه در حال شارژ شدن و در حالت سبز رنگ، دستگاه شارژ شده است. در صورتی که حالت چشمک زدن نارنجی ـ سبز باشد باطری دستگاه بطور صحیح در محل خود قرار نگرفته و یا در عملکرد باطری اشکال وجود دارد. (آشنایی با الکتروشوک)

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، نیازمند اطلاعات گسترده تری نسبت به سایر رشته های تعمیرات است. به همین منظور آموزشگاه آپادانا، این دوره را توسط بهترین اساتید ایران برگزار می‌کند. تمرکز ما در این دوره، بر روی آموزشهای عملی و تخصصی است. به علاوه این دوره شامل جلساتی جهت آمادگی هنرجویان برای ورود به بازارکار می‌باشد. ( آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی)

با وجود اینکه درآمد دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، بالاست؛ اما این حرفه از رقابت کاری کمی برخوردار است. این مزیتی برای شماست تا بتوانید به راحتی به درجات بالا و شناخته شده نزد مشتریانتان برسید. تجهیزات دندانپزشکی، همانطور که از نامشان معلوم است. نیاز به مراجعه به بیمارستان و کلینیک های اختصاصی و عمومی برای بررسی و عیب یابی دارند. با اینحال اگر در جامعه پزشکی شناخته شوید؛ از بازارکار قوی برخوردار خواهید شد.

در این دوره آموزش مهارت های ارتباط با مشتری، افزایش درآمد، معرفی راهکارهایی برای افزایش بهره وری در کار و همچنین پشتیبانی رایگان جهت پرسش‌های هنرجویان در حال کار قرار داده ایم. با شرکت در دوره تعمیر تجهیزات پزشکی مجتمع آموزشی آپادانا میتوانید با همه تجهیزات پزشکی آشنا شده و اصول تعمیراتی آنها را به صورت عملی یاد گرفته و وارد بازارکار شوید. شما میتوانید با شماره چهار رقمی مجموعه ما تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید. (تعمیر تجهیزات دندانپزشکی)

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

preloader