خانه » مهندسی پزشکی » آموزش تعمیر سونیکید در تبریز
03 بهمن 1401

آموزش تعمیر سونیکید در تبریز

آموزش عیب یابی و تعمیر سونیکید در تبریز

(آموزش تعمیر سونیکید در تبریز) سونی کید دستگاهی است که برای شنیدن صدای قلب جنین تعبیه شده است. در هفته بیستم بارداری به بعد صدای قلب جنین قابل شنیدن است.

یکی از کاربرد های دستگاه سونی کید برای زمانی است که در این بازه زمانی که صدای قلب جنین دیگر به طور مشخص قابل شنیدن است اگر شنیده نشود متخصص با استفاده از دستگاه سونی کید معاینات لازم را شروع میکند.زیرا در صورتی که حتی با دستگاه سونی کید صدای قلب جنین شنیده نشود احتمال مرگ جنین هست.

ایرادات رایج دستگاه سونی کید

۱ – اولین قسمتی که برای عیب یابی در همه دستگاهها سراغ آن می رویم کلید پاور می باشد که نحوه تست آن بوسیله مولتی متر و با مود بیزر انجام می گیرد. و خرابی آن معمولا موجب روشن نشدن دستگاه می شود.

۲- یکی از رایج ترین اشکالات موجود در سونوکید ها خرابی پروب می باشد . این خرابی گاها به دلیل قطع سیم در ابتدا و یا انتهای آن جایی که سیم به فیش پروب و نیز جایی که به سر پروب متصل می شود و یا در محل اتصال به کریستالها اتفاق می افتد که با قطع نمودن سیم و لحیم کاری مجدد مشکل حل می شود . گاها سیم پروب به دلیل کشیده شدن و یا تا خوردگی از نقاط مختلف دچار قطعی می شود که در اینحالت بهتر است کل سیم را تعویض نمود. ترمیم سیم کیفیت صدای دستگاه را کاهش می دهد.(به دلیل فرکانس بالای دستگاه)

آموزش تعمیر سونیکید در تبریز

۳ – یکی دیگر از خرابی دستگاه بُرد پاور است . که ممکن است قطعه یا قطعاتی از آن سوخته باشد . که در صورت امکان قطعه سوخته شده را تعویض می کنیم و اگر بخش اعظمی از بُرد سوخته باشد کل پاور باید تعویض شود. قطعاتی که بیشتردر این بخش دچار ایراد می گردند: فیوزها- ترانس ورودی-پل دیودی و یا رگولاتورهای دستگاه می باشند که می بایست پس از تست و مشخص شدن خرابی آنها را تعویض نمود.(آموزش تعمیر سونیکید در تبریز)

۴ – خرابی بعدی مربوط به ترانس می شود . ممکن است ولتاژ خروجی که می دهد به علت سوختن بعضی از سیم پیچ ها ولتاز خروجی تغییر میکند که در این صورت ترانس باید تعویض شود.در اینحالت باطری شارژ نشده  است و با پایین آمدن ولتاژ معمولا صدای تر تر(مانند صدای موتورسیکلت) از دستگاه به گوش می رسد.

جهت بررسی کاهش ولتاژ ترانس ورودی می بایست ولتاژ خروجی آن را در هنگامیکه به برق متصل است با ولت متر چک نمود لذا احتیاطات ویژه ایی در هنگام اینکار می بایست در نظر گرفته شود تا موجب برق گرفتگی تعمیر کار نشود.

۵ – ممکن است باتری سولفاته شود که بایستی تعویض باتری انجام شود. در صورتیکه ولتاژ باطری به مقداری کمتر از میزان نامی آن(معادل ۱٫۲V ضربدر تعداد سلولهای باطری) کاهش پیدا کند باز هم میبایست آنها را تعویض نمود.(البته شوک دادن به باطری موجب افزایش کارایی باطری برای مدت کوتاهی خواهد شد)

کاهش ولتاژ خروجی باتری به مقداری کمتر از مقدار نامی نیز موجب شنیده شدن صدای ترتر از دستگاه خواهد شد .(آموزش تعمیر سونیکید در تبریز)

۶ – با توجه به اینکه کریستالهای پروب بسیار شکننده هستند می بایست در هنگام کار بسیار احتیاط شود تا به آنها ضربه ایی وارد نشود.اگر کریستال پروب شکسته شود چاره ای جز تعویض کریستال نیست.(معمولا کل پروب را می بایست تعویض نمود)

۷– اگر کابل ها شیلد نداشته باشد در صدای حاصل نویز ایجاد می شود.

۸ – ممکن است به علت استفاده طولانی مدت از دستگاه پتانسیومتر ولوم فرسوده شود که باید پتانسیومتر را عوض کنیم.

۹ – در دستگاه باید شیلدینگ و گراندینگ همیشه مورد توجه قرار گیرد.در مواردی  که شیلدینگ یا گراندینگ دستگاه دچار مشکل شده یا قطع شوند معمولا ایراداتی از قبیل شنیده شدن صداهای نویزی از دستگاه مشاهده می شود که در صورت زیاد شدن صدای این نویز صدای قلب به درستی شنیده نخواهد شد.

تعمیرات و عیب یابی دستگاه های سونیکید نیازمند دانش گسترده ای نسبت به سایر دستگاه ها می باشد.آموزشگاه آپادانا در تبریز طی دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی صفر تا صد تعمیرات تجهیزات پزشکی را هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی برای علاقمندان به این حوزه به صورت کاملا تخصصی و ویژه بازار کار برگزار می نماید.

آموزش تعمیر سونیکید در تبریز

دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

همه کسانی که در بخش مراقبت های بهداشتی کار می کنند، پزشک یا پرستار نیستند و یکی از حیاتی ترین نقش ها در مراقبت های بستری، تعمیرکار تجهیزات پزشکی است. تعمیرکاران تجهیزات پزشکی خواه تعمیر دستگاه های اشعه ایکس یا تعمیر ویلچرها باشد، دستگاه های مبتنی بر رایانه را که جان انسان ها را نجات می دهد، نگهداری و مراقبت می کنند. یک مرکز با یک دستگاه اشعه ایکس خراب یا تجهیزات جراحی رباتیک غیر کارآمد برای بیماران، بیمارستان ها و ارائه دهندگان بیمه هزینه و زمان دارد. تعمیر سریع و کارآمد دستگاه های مراقبت های بهداشتی می تواند جان انسان ها را نجات دهد.(دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی)

انتظار می رود مشاغل تعمیرکاران تجهیزات پزشکی در سال های آینده رشد کنند تا نیازهای بخش مراقبت های بهداشتی که به سرعت در حال گسترش هستند را برآورده کند. دلایل این رشد شغلی شامل افزایش تقاضا برای خدمات مراقبت های بهداشتی و فناوری ها و ابزارهای پیشرفته ای است که برای رفع آنها نیاز به مهارت های پیچیده تری دارد. این شامل فناوری‌هایی مانند ام‌آر‌آی، سونوگرافی، دستگاه‌های اشعه ایکس، و همچنین موارد قدیمی‌تر و ساده‌تر، مانند تخت‌های برقی یا ویلچر می‌شود.

آموزشگاه آپادانا در تبریزدر راستای رشد و گسترش مهارت های فردی افراد و افزایش نرخ اشتغال زایی در کشور دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی را برای علاقمندان به این حوزه به صورت تخصصی و مهارت محور برگزار می کند. علاقمندان می توانند جهت استعداد یابی و مشاوره رایگان با شماره تلفن (0414164) و یا از طریق واتساپ (09361364164) ثبت نام و با مشاورین ما در ارتباط باشند.(دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی)

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

preloader