خانه » اخبار آموزشگاه » دستگاه دیالیز

دستگاه دیالیز

دستگاهی است که عمل جداسازی مواد سمی مانند اوره و آمونیاک از خون را به کمک فیلتر دیالیز انجام می‌دهد.از این دستگاه به عنوان جانشینی برای کلیه در صورت نارسایی یا از کار افتادن آنها استفاده می‌شود. استفاده از انواع ماشین‌های همودیالیز فرزنیوس امکان انجام عمل دیالیز را بدون نیاز به هرگونه تجهیزات اضافی فراهم می‌آورد. در هنگام کار، ماشین، گردش محلول دیالیز و گردش بیرونی خون از بدن را نشان می‌دهد. هنگام گردش محلول همودیالیز درون دستگاه، آب خالص شده توسط RO با کنسانتره همودیالیز مخلوط شده، گرم گشته و گاز زدایی شده و به فیلتر دیالیز منتقل می‌گردد. (دستگاه دیالیز)

حجم ورودی و خروجی نیز به تعادل رسانیده می‌شود. فشار فیلتر دیالیز نسبت به سرعت انتخاب شده اولترافیلتراسیون و مشخصات فیلتر دیالیز بکار رفته تنظیم می‌گردد. در گردش بیرونی خون، به خون به طور مداوم هپارین تزریق می‌شود و خون توسط پمپی وارد فیلتر دیالیز می‌گردد. فیلتر دیالیز محفظه ایی لوله‌ایی شکل است که دارای غشاهای نیمه تراوا است که خون به داخل آن رانده شده و مایع دیالیز در اطراف غشاء در محفظه فیلتر جریان دارد.

ترکیبات موجود در مایع دیالیز شامل یون‌های سدیم و پتاسیم و گلوکز می‌باشد. مواد سمی خون از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و وارد محفظه تبادلی فیلتر دیالیز گردیده و توسط ماشین دیالیز دفع می گردد و خون تمیز به بدن بیمار باز گردانیده می‌شود. دستگاه دیالیز یکی از ابزار‌های موجود برای تصفیه خون در بیماران کلیوی است. ساختار دستگاه دیالیز طوری طراحی شده است که به رعایت سلامت بیمار، امکان دریافت خون کثیف و تزریق خون تمیز به درون رگ‌ها را فراهم کند.

نحوه عملکرد دستگاه همودیالیز

شایع ترین روش دیالیز، همودیالیز نامیده میشود. در مرکز همودیالیز یک فیلتر دیالیز است که به عنوان دیالایزر شناخته می شود. به عنوان یک کلیه مصنوعی در طول درمان خون بیمار را پاک میکند. درون یک لوله پلاستیکی به طول 30 سانتیمتر – حدود 12 اینچ- خون از بین بیش از 20000 منفذ ریز مویی جریان پیدا میکند. منافذ میکروسکوپی موجود در فیبرها، مواد زاید متابولیک و آب اضافی را فیلتر میکنند و محلول دیالیز آنها را دور میکند. همانطور که روند پاکسازی خون درون دیالایزر ادامه دارد، دستگاه دیالیز، خون را پمپ، مواد ضدانعقادی رو وارد و گردش خون رو مانیتور میکند. آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

 

انواع دستگاه دیالیز

دستگاه های دیالیز  دو نو هستند: 1.ماشین های کابینتی  2.خانگی

تعمیر و نگهداری از خرابی های دستگاه های دیالیز

ساختار ماشین دیالیز بسیار پیچیده است و لوازم جانبی زیادی وجود دارد. در طی کل فرایند درمان بیماری، محیط عملیاتی داخل دستگاه یک محیط بسیار خورنده با اسیدهای قوی و قلیایی است و روند درمان طولانی مدت است. در روند ضدعفونی پس از پایان درمان، روشهای ضدعفونی شامل ضدعفونی شیمیایی، تمیز کردن سرد، ضدعفونی گرمایی و غیره و از دست دادن لوازم جانبی تجهیزات نیز بسیار متفاوت است. بنابراین، دستگاه های دیالیز یکی از دستگاه های پزشکی است که بیشتر مستعد سوء عملکرد هستند. گسل مشترک و برنامه های نگهداری آن در زیر خلاصه شده است.

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

در این دوره آموزش مهارت های ارتباط با مشتری، افزایش درآمد، معرفی راهکارهایی برای افزایش بهره وری در کار و همچنین پشتیبانی رایگان جهت پرسش‌های هنرجویان در حال کار قرار داده ایم. با شرکت در دوره تعمیر تجهیزات پزشکی مجتمع آموزشی آپادانا میتوانید با همه تجهیزات پزشکی آشنا شده و اصول تعمیراتی آنها را به صورت عملی یاد گرفته و وارد بازارکار شوید. شما میتوانید با شماره چهار رقمی مجموعه ما تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید. (تعمیر تجهیزات دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

preloader