خانه » الکترونیک و تعمیرات » دستگاه گرمکن یا وارمر خون

دستگاه گرمکن یا وارمر خون

در شرایط اورژانسی یا حین برخی از عمل های جراحی، بیمار نیاز به تزریق خون اضافه دارد. بانک های ذخیره کننده خون، آن را دمای پایین نگهداری می کنند تا از تجزیه گلبول های قرمز و واکنش های شیمیایی درون خون جلوگیری کنند و خون را برای مدت زمان طولانی تر نگهداری و ذخیره نمایند(دستگاه گرمکن یا وارمر خون).

دستگاه گرمکن یا وارمر خون (Blood Warmer) راه حلی برای گرم کردن خون و سایر مایعات تزریقی، به صورت همگن و رساندن دمای آن به حد مطلوب (عموما 37 درجه سانتی گراد) می باشد. در واقع، کاربرد دستگاه گرمکن یا وارمر خون، راهی برای جایگزینی سریع خون بدون آسیب رساندن به خون و اجزای اصلی آن است.

دستگاه گرمکن یا وارمر خون

انواع دستگاه وارمر خون

در قدیم برای گرم کردن خون، کیسه خون را به دیوار وصل می کردند یا آن را در آب ولرم قرار می دادند که راه های مناسبی نبوده گاها موجب ایجاد عفونت می شد. به طور کلی سه روش اصلی برای گرم کردن خون وجود دارد که از انواع دستگاه گرمکن یا وارمر خون  استفاده می کنند:

مشخصات دستگاه وارمر خون از نوع حمام آب(غوطه وری)

با استفاده از روشهای غوطه وری، لوله های حاوی خون از حمام های آب گرم عبور می کنند. این لوله ها دیواره ای نازک تر و  با ظرفیت انتقال حرارت بیشتر دارند. لوله های بلند که برای تبادل حرارت کافی لازم هستند، کارایی این سیستم را در هنگام انتقال سریع محدود می کنند.

اگر درگاه های خروجی خون با آب آلوده در حمام ها تماس داشته باشند، خطر عفونت وجود دارد. در این روش خون را با آب گرم به دمای 38 درجه می رسانند اما این روش خیلی کارآمد نیست و امروزه منسوخ شده است.

مشخصات دستگاه وارمر خون از نوع گرم کننده های صفحه حرارتی(خشک)

در این روش قابلیت انتقال حرارت مواد افزایش یافته و افزایش دما تا 41 درجه سانتیگراد را امکان پذیر می کند. درجه حرارت مورد نظر را می توان تنظیم کرد. در این روش، خون از کیسه خون به درون کیسه مخصوصی جریان می یابد. این کیسه بین دو صفحه حرارتی قرار می گیرد و دمای آن به صورت همگن افزایش می باید.

(کیسه ای که داخل وارمر قرار میگیرد قطر کمی دارد و شیار های لوله مانند جهت حرکت خون در آن تعبیه شده است.) از مزایای این روش نسبت به مورد قبلی این است که با گرم شدن توسط گرمای خشک و صفحات داغ آلومینیومی، عفونت رخ نمی دهد.

مشخصات دستگاه وارمر خون از نوع گرم کننده خون داخل لوله تزریق

این دستگاه گرمکن یا وارمر خون در مسیر خون در حین عبور از لوله به سمت رگ بیمار، قرار میگیرد و آن را به دمای مورد نظر می رساند. این نوع از وارمر ها در حالتی که به حجم بالای خون و همچنین سرعت بالا در افزایش دما نیاز است، کارآمد نیستند.

کاربرد دستگاه وارمر خون

دستگاه گرمکن یا وارمر خون جهت گرم کردن کیسه خون و مایعات، قبل از تزریق به بدن مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین کاربرد آن در مواقع اورژانسی، اتاق های عمل و بخش مراقبت های ویژه به منظور جلوگیری از هیپوترمی است. زمانی که بدن انسان به اندازه ای گرما از دست بدهد که توانایی جایگزینی این گرمای هدر رفته را نداشته باشد، هیپوترمی رخ می دهد.

دستگاه گرمکن یا وارمر خون با استفاده از مبدل حرارتی و برنامه های پیشرفته کنترلی، دمای خون را به حد مطلوب رسانده آماده انتقال به بدن بیار می سازد.در صورت عدم استفاده از دستگاه وارمر خون و تزریق خون سرد به بدن هیپوترمی رخ می دهد که یک مورد اورژانسی است و عواقب خطرناکی (حتی مرگ) در پی دارد.

اجزای دستگاه وارمر خون:

به طور کلی اجزای یک دستگاه گرمکن یا وارمر خون به شرح زیر است:

1)صفحه گرمایش پیشرفته که گرم کردن سریع، یکنواخت و کارآمد مایعات را تضمین می کند

2)مدار گرمایش بهینه با سنسور دمای مایع

3)یک سنسور درجه بندی شده گرما

4)کنترل میکروپروسسوری (کنترل دیجیتال برای دمای دقیق)

5)صفحه نمایش برای کنترل دما و کارکرد دستگاه

6)بعضا دارای مکانیسم هشدار دهنده منحصر به فرد برای افزایش بیش از حد دما

7)دکمه کاهش و افزایش دما

تعمیرات دستگاه وارمر خون

تعمیرات دستگاه گرمکن یا وارمر خون هزینه های زیادی دارد و با توجه به شرایط کشور امکان خرد مجدد برای بسیاری از مراکز درمانی امکان پذیر نیست. از این جهت تعمیرات دستگاه گرمکن یا وارمر خون از بازار کار بسیار مناسبی برخوردار است. شما می توانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در آموزشگاه آپادانا در تبریز صفر تا صد این آموزش ها را فراگیرید.

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی

آموزش حرفه ای تعمیرات تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی، نیازمند اطلاعات گسترده تری نسبت به سایر رشته های تعمیرات است. به همین منظور آموزشگاه فنی و مهندسی آپادانا ، این دوره را توسط بهترین اساتید ایران برگزار می‌کند. تمرکز ما در این دوره، بر روی آموزشهای عملی و تخصصی است. به علاوه این دوره شامل جلساتی جهت آمادگی هنرجویان برای ورود به بازارکار می‌باشد.

با وجود اینکه درآمد دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی، بالاست؛ اما این حرفه از رقابت کاری کمی برخوردار است. این مزیتی برای شماست تا بتوانید به راحتی به درجات بالا و شناخته شده نزد مشتریانتان برسید. تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی، همانطور که از نامشان معلوم است. نیاز به مراجعه به بیمارستان و کلینیک های اختصاصی و عمومی برای بررسی و عیب یابی دارند. با اینحال اگر در جامعه پزشکی شناخته شوید؛ از بازارکار قوی برخوردار خواهید شد.

دستگاه گرمکن یا وارمر خون

دیدگاهتان را بنویسید

preloader