خانه » اخبار آموزشگاه » راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی
27 مهر 1401

راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی

راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی

عضلات قلب انسان برای پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن و ایجاد فشار برای خونرسانی به اندام ‌ها نیازمند یک سیستم تحریک الکتریکی هستند. این سیستم در قلب سالم به خوبی کار می‌ کند و انقباض و انبساط قلب به درستی انجام می شود. اما برای پی بردن دقیق به عملکرد قلب و سلامت آن، نیازمند مطالعه چگونگی انتشار سیگنال هایی هستیم که از قلب به وجود می‌آیند. این سیگنال‌ ها به کمک دستگاهی به نام الکتروکاردیوگراف ECG قابل اندازه ‌گیری هستند. (ECG) فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می ‌کند و به شکل نوار قلب چاپ شده نشان می ‌دهد. (راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی)

کار کرد دستگاه الکتروکاردیوگراف

این دستگاه دارای لیدها یا الکترود هایی است که به قفسه سینه بیمار متصل می ‌شوند. گیره‌ هایی نیز در این دستگاه تعبیه شده که به دست و پای بیمار اتصال داده می‌ شوند. الکتروکاردیوگراف فعالیت قلب شما را به راحتی و بدون هیچ دردی ضبط می کند. گرفتن نوار قلبی 5 تا 10 دقیقه طول می ‌کشد. الکترودهای فلزی روی دست، پاها و قفسه سینه متصل می‌ شوند. سیم‌ های تعبیه شده، این الکترودها را به دستگاه الکتروکاردیوگراف انتقال می ‌دهند. دستگاه، سیگنال ‌های الکتریکی هر یک از ضربان ‌های قلب را دریافت می‌ کند و آن را یا روی یک کاغذ چاپ می ‌کند و یا روی صفحه نمایش کامپیوتر نشان می ‌دهد.

 کاردیوگرافی

گرفتن نوار قلب با استفاده از دستگاه کاردیوگراف مزایای زیر را دارد:

  • کمک می‌ کند تا علت تپش قلب، درد سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا غش کردن فرد مشخص شود؛
  • به پزشک کمک می‌ کند تا تشخیص دهد که آیا داروهای قلبی تجویز شده بیمار موثر بوده است یا خیر؛
  • به پزشک این امکان را می ‌دهد تا بررسی کند دستگاه‌ هایی که در قلب کار گذاشته، تا چه حد در کنترل فعالیت غیر طبیعی قلب موثر بوده ‌اند؛
  • گاهی نیز تست قلب با دستگاه الکتروکاردیوگراف به صورت روتین و قبل از عمل‌ های جراحی انجام می ‌شود؛
  • تعداد ضربان ‌های غیرطبیعی قلب و الگوی آن ‌ها مشخص می ‌شود؛
  • ضخیم شدن عضلات دیواره قلب نشان داده می‌ شود
  • حملات قلبی اخیر و تاثیرات باقی مانده از سکته های قلبی گذشته نشان داده می ‌شود.
  • قسمت ‌هایی از قلب که خون‌ رسانی کافی به بدن ندارند، مشخص می ‌شوند،
  • اختلالات الکترولیتی بدن مشخص می ‌شود.

راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی

قسمت ‌های اصلی دستگاه الکتروکاردیوگراف

قسمت های اصلی دستگاه نوار قلب ECG

▪صفحه کلیدی که شامل دکمه ‌های کار با دستگاه است؛ این کلیدها عبارتند از: کلید روشن و خاموش، کلید انتخاب عملکرد دستی یا اتوماتیک دستگاه، کلید تنظیم سرعت کاغذ، کلید تنظیم ضریب تقویت موج رسم شده روی کاغذ، کلید فعال و غیرفعال کردن فیلتر دستگاه، کلید انتخاب لیدها، کلید شروع و پایان کار دستگاه، کلید تنظیم صدا.
▪سیم‌ های اتصال که شامل کابل برق، کابل اتصال به زمین (برای جلوگیری از تاثیرات نامناسب امواج الکتریکی دستگاه بر بیماران) و کابل اتصال لیدها است. کابل اتصال لیدها با توجه به نوع دستگاه ECG می‌ تواند 3، 6 یا 12 لید داشته باشد.

▪صفحه نمایش (در دستگاه‌ های قدیمی ‌تر صفحه نمایش وجود ندارد)
▪برد تبدیل ولتاژ برق شهری به ولتاژ مورد نیاز دستگاه
▪باتری؛ اکثر دستگاه ‌های ECG علاوه بر این که از برق شهری به عنوان منبع تغذیه استفاده می ‌کنند، قابلیت کار با باتری را نیز دارند؛
▪چاپگر که سیگنال‌ های دریافتی از عملکرد قلب بیمار را روی کاغذ چاپ می‌ کند؛
▪تقویت کننده دستگاه الکتروکاردیوگراف با امپدانس ورودی بالا؛
▪سیستم انتقال داده‌ ها و ذخیره و پردازش. (راهنمای دستگاه الکتروکاردیوگرافی)

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی

در تعمیرات تجهیزات پزشکی تجربه حرف اول را میزند. دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، و تعمیر تجهیزات دندانپزشکی از دوره های پرمخاطب مجتمع آموزشی آپادانا میباشد به همین منظور آموزشگاه آپادانا، این دوره را توسط بهترین اساتید ایران برگزار می‌کند. تمرکز ما در این دوره، بر روی آموزشهای عملی و تخصصی است. به علاوه این دوره شامل جلساتی جهت آمادگی هنرجویان برای ورود به بازارکار می‌باشد. و بعد از اتمام دوره پشتیبانی از کارآموزان به صورت رایگان میباشد. (آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی)

با وجود اینکه درآمد دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، بالاست؛ اما این حرفه از رقابت کاری کمی برخوردار است. این مزیتی برای شماست تا بتوانید به راحتی به درجات بالا و شناخته شده نزد مشتریانتان برسید. تجهیزات دندانپزشکی، همانطور که از نامشان معلوم است. نیاز به مراجعه به بیمارستان و کلینیک های اختصاصی و عمومی برای بررسی و عیب یابی دارند. با اینحال اگر در جامعه پزشکی شناخته شوید؛ از بازارکار قوی برخوردار خواهید شد. (دوره آموزش تعمیرات تجهیزات دنداپزشکی)

در این دوره آموزش مهارت های ارتباط با مشتری، افزایش درآمد، معرفی راهکارهایی برای افزایش بهره وری در کار و همچنین پشتیبانی رایگان جهت پرسش‌های هنرجویان در حال کار قرار داده ایم. با شرکت در دوره تعمیر تجهیزات پزشکی مجتمع آموزشی آپادانا میتوانید با همه تجهیزات پزشکی آشنا شده و اصول تعمیراتی آنها را به صورت عملی یاد گرفته و وارد بازارکار شوید. شما میتوانید با شماره چهار رقمی مجموعه ما تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید. (تعمیر تجهیزات دندانپزشکی)

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader